Projekt „Siguran klik” provodi Centar za razvoj mladih u partnerstvu s udrugom Ženska soba, uz financijsku potporu Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Novosti
O projektu
Centar za razvoj mladih, zajedno s partnerima, tijekom 12 mjeseci radi na prevenciji elektroničkog nasilja nad i među djecom i mladima, a budući da nerijetko ključnu ulogu u oblikovanju ličnosti djeteta imaju upravo roditelji, dio je aktivnosti usmjeren na njih kao korisnike, i to kako bi i sami naučili pristupiti problematici na ispravan način – izrada i distribucija brošure „Kako zaštiti djecu od nasilja na internetu.“ Jedna je od glavnih aktivnosti uspostava „Sigurnog kutka“, savjetodavne online platforme na koju će korisnici s iskustvom nasilja, u prvom redu žrtve, ali i počinitelji, moći postavljati svoje anonimne upite na koje će dobiti relevantne odgovore od stručne osobe. Nadalje, kroz zanimljiv sadržaj prilagođen dobnoj strukturi korisnika – izrada i distribucija digitalne slikovnice „Širim ljubav, suzbijam mržnju“ te natječaja za najbolji literarni rad „Internet može biti ljepše mjesto“ – usađuje im se osjećaj za važnost dobre komunikacije i načine na koje se ona postiže te im se ukazuje na posljedice koje elektroničko nasilje ostavlja kako na njihove vršnjake tako i na njih same. Pritom je velik naglasak stavljen i na informiranje šire javnosti o značaju s negativnim predznakom koji nasilje ostavlja na pojedinca, ali i na cjelokupnu zajednicu te ju se kroz predavanje „Oblici i posljedice (ne)svjesnog nasilja na internetu“, okrugli stol „Opasnosti u online svijetu“ i intezivnu medijsku eksponiranost (na portalu Studentski.hr i informiranjem drugih medija), osvještava o postojanju svih oblika nasilja i važnosti njihova suzbijanja.
Potražite pomoć
Pitajte i potražite odgovore u vezi elektroničkog nasilja nad djecom i mladima i to u potpunosti anonimno.
Što ako netko slučajno sazna moju šifre?
Promijeni ih pod hitno!
Moji roditelji uopće ne žele da koristim internet. Kako im objasniti da se bez toga danas ne može?
Zamoli ih da s tobom pročitaju upute za sigurno korištenje interneta. Potom opet razgovarajte.
Iskaču mi tabovi sa seksualnim sadržajem. Kako ih se riješiti?
Odmah napusti stranicu na kojoj se nalaziš.
Dobivam napade u inboxu od dečka iz škole kojeg poznajem. Ni ne čitam ih više, ali se bojim da će me i uživo napasti. Što da radim?
Svakako o tome obavijestiti roditelje, nastavnika, drugu odraslu osobu kojoj vjeruješ, nazvati Hrabri ili Plavi telefon
Dečko iz razreda stalno dijeli moje slike na svojim storyjima. Kako ga spriječiti?
Porazgovaraj s njime, promijeni postavke profila na „privatan“ i ukloni ga s liste pratitelja.
Imam 12 godina, moram li za baš svaku objavu tražiti suglasnost roditelja? Pa tko to radi?
Zajedno ćete lakše uočiti je li objava iz nekog razloga neprimjerena, a izgubit ćete samo minutu u konzultacijama s njima.
Hoću li biti sigurnija ako nazive svojih profila promijenim, odnosno ako stavim nadimak umjesto imena i prezimena?
Objava imena i prezimena sama po sebi nije prevelik rizik, ali je, naravno, sigurnije kada se ni to ne otkriva. Ako ipak zadržiš ime i prezime, pripazi na ostale podatke koje objavljuješ.
Mama kontrolira moje društvene mreže. I to je oblik nasilja!!!!!
Vjerujemo da čini to u dobroj namjeri. Probaj porazgovarati s njome, obećaj joj da ćeš paziti što objavljuješ i kako se ponašaš na internetu – pokaži joj da može imati povjerenja u tebe.
U grupnom razgovoru na WhatsAppu ismijavaju bolesnu curu iz našeg razreda. Ne želim biti dio toga, ali ne znam kako im reći.
Pokušaj razgovarati s članovima grupe. Ne urodi li plodom, obrati se nastavnicima ili roditeljima.
Iako sam odbijala napraviti profil na društvenim mrežama, prijatelji su mi bez mojeg dopuštenja napravili profil na Instagramu s vidljivim osobnim podacima i ne žele ga obrisati. Kome se mogu obratiti?
Najbolje je razgovarati s nekim odraslim, primjerice, roditeljima ili nastavnicima i zamoliti ih da s njima porazgovaraju o tome na siguran način ili da ti pomognu istražiti na koji se način može ukloniti profil.
Na e-mail sam dobila ucjenjivačku poruku u kojoj je pisalo da posjeduju sve poruke koje sam slala prijateljima na društvenim mrežama s poveznicom na kojoj sam morala unijeti osobne podatke kako ih ne bi nikome proslijedili. Unijela sam podatke, međutim, pročitala sam na internetu da se na taj način kradu osobni podaci. Što da radim?
Uputi roditelje ili drugu odraslu osobu o problemu te zajedno kontaktirajte policiju i upoznajte ih s problemom. Ubuduće svakako nemoj otvarati takve poruke, a posebice poveznice i privitke u sumnjivim porukama.
Vidjela sam da je moja fotografija s Instagram profila završila na stranici na kojoj starije osobe međusobno dijele fotografije mlađih cura, iako mi je profil zaključan i nitko nije tražio nikakvu dozvolu. Što trebam učiniti i kako da bolje zaštitim svoj profil?
O prvom problemu razgovaraj s odraslima i zamoli ih da s tobom kontaktiraju policiju. Što se tiče sigurnosti profila, najbolje je na društvenim mrežama biti povezan samo s osobama koje poznaješ osobno, a uz to svakako ne treba objavljivati ništa što ne bi voljela da završi na neželjenim mjestima.
Prijateljica se stalno javlja dečkima s mojeg profila iako sam je zamolila da to ne radi. Piše im da se želim naći s njima i da mi se sviđaju, ponekad im čak pošalje i moju fotografiju. Ne znam kako da joj kažem i kako da joj zabranim da to radi?
Pokušaj ponovno razgovarati s njom i svakako promijeni lozinku te ju nemoj ubuduće dijeliti ni s kim. Podatke za prijavu zadrži samo za sebe i redovito ažuriraj lozinku kako bi izbjegla neželjene prijave na svojem profilu.
Upoznao sam jednu curu na TikToku i dogovorili smo se da ćemo se naći, ali meni roditelji ne dopuštaju. Odlučio sam svejedno otići, no nemam dovoljno novca za autobusnu kartu. Istražio sam kako kupiti kartu preko interneta, ali zanima me hoće li im doći kakva obavijest ako unesem njihove podatke s kartice i kupim kartu?
Svakako nećeš moći kupiti kartu samo s podacima s kartice jer će ti trebati jednokratna zaporka da bi mogao odraditi kupnju, a za to je potreban i pristup internetskom, odnosno mobilnom bankarstvu. Osoba bi svakako dobila obavijest da je obavljena nekakva kupnja preko njegove/njezine kartice. Osim što ne smiješ zloupotrijebiti nečiju karticu, ne bi se trebao ni nalaziti s osobama koje si upoznao putem društvenih mreža.
Na Facebooku stalno dobivam zahtjeve od muškaraca čudnih imena, uglavnom turskih. Znam da ih ne trebam prihvaćati, ne radim to, ali me zanima mogu li mi išta učiniti svjedno?
Ako ih ne prihvaćaš i ako ti je profil privatan, sve je u redu. Ako nije, pobrini se da nitko ne može gledati sadržaj koji objavljuješ tko ti nije prijatelj. I u tom slučaju pripazi na objave.
Netko je napravio moj „fan page“ da me izruguje. Ima samo 7 pratitelja i ne objavljuje se ništa već mjesec dana, ali želim da to uklone. Kako ću ih prisiliti?
Prijavi stranicu i svakako obavijesti odraslu osobu kojoj vjeruješ.
Dobivam zločeste komentare jer sam Romkinja. Ništa loše nisam napravila.
Ako se radi o komentarima na društvenim mrežama, komentatore makni s liste pratitelja i prijavi njihove komentare. Svakako upozori i odraslu osobu kojoj vjeruješ.
Kakvu lozinku trebam postaviti da bih bila sigurna da je nitko neće provaliti?
Pokušaj ne koristiti učestale pojmove, datume rođenja ili neke druge važne datume. Neka lozinka bude kompleksna – sastavljena od što više nepovezanih znakova – slova, brojki, kombinacija velikih i malih slova. Ne zapisuj je, osmili sistem kako ćeš je zapamtiti.
Malo koristim Facebook, ali kad ga god otvorim imam hrpu zahtjeva za prijateljstvo ljudi koje ne poznajem. Kako se toga riješiti?
U postavkama Facebooka moguće je uključiti opciju nemogućnosti primanja zahtjeva za prijateljstvo. Uključiš li je, samo ti možeš slati zahtjeve.
Zašto se svaka zezancija doživljava kao nasilje?
Čak i ako je nešto u dobroj namjeri napravljeno, ako vrijeđa i uznemirava nekoga, nije dobro i potpuno je nepoželjno.
Trebam li prijavljivati sve nasilne komentare koje vidim na društvenim mrežama?
Da. Nažalost, previše ih je, ali bilo bi idealno kada bi se svi prijavljivali.
Dobila sam super mobitel sa super kamerom za rođendan jer volim fotografirati. Netko mi stalno krade te fotografije i objavljuje ih na svojoj stranici. Nisam ugrožena jer ne objavljujem sebe nego prirodu, grafite. Smije li taj netko to uopće činiti?
Ne smije, prijavi tu osobu za kršenje autorskih prava.
Koliko je opasno skidati filmove s torrenta?
Ilegalno je. Dakle, nipošto to ne smijete raditi.
Zle komentare doživljavam i uživo i na društvenim mrežama. Jako se loše osjećam zbog toga. Kako se mogu osjećati bolje?
Obvezno razgovaraj sa starijom osobom od povjerenja – roditeljem, nastavnikom i sl. Mogu te uputiti na psihologa koji će ti sigurno pomoći da se osjećaš bolje.
Kako uopće ostati siguran na internetu?
Uz oprez, informiranje o opasnostima na internetu i uz suradnju s roditeljima. Internet može biti i vrlo koristan uz poštivanje pravila o sigurnosti.
Želim igrati igrice na jednoj web stranici, ali moram se registrirati i unijeti niz podataka. Zbilja želim, ali ne znam bi li trebao.
Posavjetuj se prvo s roditeljima koje osobne podatke smiješ otkriti ili nam javi naziv stranice pa ćemo ti mi pomoći.
Mislim da mi se mlađi brat bavi online kockanjem. Kako mu mogu provaliti na komp i provjeriti jesam u pravu?
Nemoj narušavati privatnost svoga brata, čak ni kada je iz dobrih namjera. Podijeli s roditeljima ili skrbnicima svoje sumnje i nek’ oni porazgovaraju s njim.
Upoznala sam dečka preko Instagrama. Želi me doći posjetiti i upoznati, ali nema novaca. Kako je najsigurnije da mu pošaljem novce za kartu, maloljetna sam i nemam karticu ni račun u banci?
Nikad ne šalji novce osobama koje osobno ne poznaješ, osobito preko sumnjivih online stranica! Moguće je da osoba samo želi novce i da se pretvara da je netko tko nije.
Netko je preuzeo moje slike s Facebooka i objavljuje ih na svom profilu. Kome se mogu javiti?
Javi se Facebookovoj službi za podršku sa screenshotovima svojih objava (na kojima se vidi datum) i screenshotovima objava na profilu koji je “ukrao” tvoje slike.
Netko mi ostavlja ružne komentare na instagramu s lažnog profila. Kako mogu saznati tko je to?
Teško ćeš saznati tko stoji iza lažnog profila, osim ako ti komentator ne bude predstavljao prijetnju pa se uključi policija. Preporučamo ti da profil blokiraš, objave izbrišeš i kažeš nekom od starijih (roditeljima, učiteljima) o čemu se radi.
Želim ići u kino s prijateljem kojeg sam upoznao preko interneta, ali mi mama ne dozvoljava. Kako ću je uvjeriti da je on ok i da je jednak kao svi drugi prijatelji?
Ne preporučujemo susret s nepoznatim ljudima, porazgovaraj s mamom i predloži joj da te odveze da ga zajedno upoznate.
Dobivam mailove čudnog sadržaja. Trebam li odgovarati na njih?
Nikako ne odgovaraj na mailove nepoznatih pošiljatelja, čudnog sadržaja. Ako šalju određene linkove u njima, nipošto ne odgovaraj na njih. Vjerojatno se radi o spamu – mailu poslanom mnogima s ciljem neke vrste prijevare.
Želim isprobati Tinder. Koliko je pouzdana ta aplikacija?
Tinder je aplikacija za punoljetne, a i generalno nije dobro upuštati se u komunikaciju s nepoznatim ljudima preko interneta. Neka vam internet služi za komunikaciju s prijateljima koje ne možete vidjeti.
Trudim se biti ok što god da radim na internetu, kako mogu biti primjer drugima?
Bravo, to je itekako pohvalno. Potičemo te da se nastaviš truditi. Čak i male stvari jako puno znače – izbjegneš caps lock i već si puno napravio.
Ma tko to uopće doživljava nasilje na internetu? Kako se ja nikad s tim nisam susrela?
Nažalost, nasilje na internetu vrlo je česta pojava. Nekima se može činiti bezazlenim, ali i, primjerice, komentar na Instagramu koji vrijeđa osobu s fotografije – jedan je od oblika nasilja.
Kako se zaštititi od krađe fotografija s društvenih mreža?
Zaključaj svoje profile, odnosno namjesti u postavkama opciju da su oni privatni – sadržaj koji objavljuješ tako će biti dostupan osobama koje poznaješ i kojima si dozvolio praćenje.
Cura iz razreda prijeti mi da će me prijaviti zbog zadirkivanja u komentarima. Ništa loše nisam mislio. Kako ću je spriječiti?
Suzdrži se od komentara koji joj smetaju jer nisu potrebni. Pokušaj porazgovarati s njom i obećaj joj da joj to više nećeš činiti.
Nemam s kim razgovarati o nasilju koje proživljam. Što ću napraviti?
Kontaktirat ćemo te na e-mail tijekom dana. Ako hitno trebaš pomoć, nazovi policiju na 192.
Dečki iz mog razreda konstantno me fotografiraju. Nisu još nigdje objavili, ali se bojim da će to učiniti. Što da radim?
Pokušaj razgovarati s njima, obrati se razredniku/razrednici ili roditeljima za pomoć.
Konstantno dobivam poruke seksualnog sadržaja u inbox društvenih mreža koje me uznemrivanju. Trebam li ih prijaviti?
Radi se o vrlo ozbiljnom obliku internetskog nasilja i svakako ga je potrebno prijaviti. Dodatne upute dobit ćete s e-mail adrese info@cerm.hr.
Kome se mogu javiti zbog uvredljivih komentara na mojim objavama na Instagramu? Nemojte mi reći da pretvorim profil u privatan jer to ne želim.
Uvijek savjetujemo da držite profile privatnima jer na taj način povećavate razinu svoje sigurnosti na internetu, ali to, naravno, ne morate učiniti ako ne želite. Imate opciju prijavljivanja komentara platformi koju koristite, u ovom slučaju Instagramu, pri čemu trebate obrazložiti zašto je sadržaj tih komentara uvredljiv. Dodatne upute dobit ćete s e-mail adrese info@cerm.hr.
Netko mi je provalio na Tik-Tok. Imam li pravo to prijaviti?
Bilo kakvo neovlašteno korištenje nečijih podataka, odnosno „provaljivanje“ na društvene mreže – oblik je internetskog nasilja. Potičemo prijavljivanje! Dodatne upute dobit ćete s e-mail adrese info@cerm.hr.
Dečko mi prijeti da će me ostaviti ako mu ne dozvolim da provjerava moje poruke na društvenim mrežama. Više sam puta pročitala da se radi o jednoj vrsti nasilja. Međutim, volim ga i ne želim ga prijaviti. Što da radim?
Ako se osjećate nelagodno zbog njegova zahtjeva, odnosno ako ne želite da on provjerava vaše poruke, a on to svjedeno čini – riječ o jednom obliku nasilja. Predlažemo da prvo porazgovarate i obrazložite svojem partneru zašto vam to predstavlja problem. Dodatne upute dobit ćete s e-mail adrese info@cerm.hr.
Već neko vrijeme dobivam prijeteće poruke. Trebam li o tome obavijestiti roditelje? Vjerojatno da, ali ne želim da se brinu.
Svakako prvo obavijestite roditelje – iznimno je važno da znaju s čime se suočavate kako bi vas mogli zaštititi. Dodatne upute dobit ćete s e-mail adrese info@cerm.hr.
Djevojka mi prijeti da će me prijaviti zato što koristim njen Instagram. Ima li to pravo?
Korištenje nečije društvene mreže bez dozvole oblik je nasilja. Ima vas pravo prijaviti. Dodatne upute dobit ćete s e-mail adrese info@cerm.hr.
Bavim se pitanjem sigurnosti na internetu za potrebe zadaće. Možete li mi predložiti neke internetske stranice koje mogu koristiti kao izvore?
Centar za sigurniji internet: https://csi.hr/
Red Button: https://redbutton.gov.hr/online-prijava/7
Dodatne upute dobit ćete s e-mail adrese info@cerm.hr.
Stalno dobivam zahtjeve za prijateljstvo na Facebooku od nepoznatih ljudi. Ne šalju mi poruke, ali me uznemiravaju zato što ih ne poznajem. Trebam li što poduzeti?
U postavkama Facebooka možete namjestiti da vam nitko ne može poslati zahtjev za prijateljstvo, već da isključivo vi možete slati zahtjeve. Dodatne upute s e-mail adrese info@cerm.hr.
Pokušavam prekinuti s dečkom, a on mi zbog toga prijeti da će objaviti na Instagramu moje fotografije za koje ne želim da budu objavljene. Jesam li u pravu ako mu kažem da ga mogu tužiti za to?
Da, u pravu ste, ali mislimo da možete i preventivno djelovati. Javit ćemo vam se uskoro s e-mail adrese info@cerm.hr.
Moj razred napravio je WhatsApp grupu namijenjenu ismijavanju mene i moje braće. Kome ću se obratiti?
Na ovo svakako morate reagirati, pri čemu je važno da na nasilje ne uzvraćate nasiljem – možete se obratiti roditeljima, nastavnicima, školskom pedagogu (niz je mogućnosti). Javit ćemo vam se uskoro s e-mail adrese info@cerm.hr.